Soccer Strandfotboll - 36 minuters spel 02' Grekland strand Grekland strand 0-0 Finland Beach
Soccer Singapore - Premier League 02' Young Lions [8] Young Lions 0-0 Hougang United FC [2] Hougang United FC
Soccer Singapore - Premier League 03' Balestier Khalsa FC [9] Balestier Khalsa FC 0-0 Geylang International [6] Geylang International
Soccer Singapore - Premier League 03' Tampines Rovers FC [3] Tampines Rovers FC 1-0 Albirex Niigata Singapore [4] Albirex Niigata Singapore
Soccer Myanmar - Burmesiska nationsligan 03' Chinland FC [12] Chinland FC 0-0 Rakhine United [5]
Soccer India Durand Cup 04' Chennai City FC Chennai City FC 0-0 Army Green
Soccer Polen - III Liga 17' Pelikan Lowicz Pelikan Lowicz 0-0 MLKS Znicz Biala Piska MLKS Znicz Biala Piska
Soccer Australien - NPL Queensland 27' Brisbane Roar FC U21 [8] Brisbane Roar FC U21 0-2 Gold Coast Knights [3] Gold Coast Knights
Soccer Serbien - U19-liga 28' OFK Belgrade U19 0-1 Cukaricki U19
Soccer Österrike - 2. Landesliga 28' St Michael/Lav 0-1 Annabichler SV Annabichler SV
Soccer Serbien - Srpska Liga 29' Car Konstantin 0-0 FK Temnic FK Temnic
Soccer Tyskland - Bundesliga II - Damer 30' FFC Turbine Potsdam II damer [5] FFC Turbine Potsdam II damer 1-0 FC Saarbrucken damer [13] FC Saarbrucken damer
Soccer Tyskland - Bundesliga II - Damer 30' Arminia Bielefeld damer [1] Arminia Bielefeld damer 0-1 Bayern München II damer [4] Bayern München II damer
Soccer Japan - J-League 30' Matsumoto Y FC [17] Matsumoto Y FC 0-0 Nagoya Grampus [9] Nagoya Grampus
Soccer Slovenska ligan - Damer 31' ZNK Maribor damer 0-1 ZNK Krim damer ZNK Krim damer
Soccer Estland - II Liiga 31' Maardu Linnameeskond II 0-0 JK Trans Narva II
Soccer Laos - Division 1 31' Trinity FC 2-4 Viengchan FC
Soccer Tyskland - Oberliga Bremen 31' ESC Geestemünde [16] ESC Geestemünde 0-3 Leher TS [14] Leher TS
Soccer Sverige - Juniorallsvenskan 32' Täby FK U19 [2] Täby FK U19 1-1 Vasalunds IF U19 [5] Vasalunds IF U19
Soccer Thailand - Division 3 32' Surat Thani 0-0 Phuket City FC
Soccer Europa - Vänskapsmatcher 32' CD Tarancon CD Tarancon 0-0 Torrejon
Soccer Slovenska ligan - Damer 32' ZNK Cerklje damer 0-2 ZNK Radomlje damer ZNK Radomlje damer
Soccer Thailand - Division 4 33' Kabin United 0-0 Chanthaburi FC
Soccer Thailand - Division 4 33' Rangsit universitet JW FC 1-1 Air Force Robinson FC Air Force Robinson FC
Soccer Myanmar - Burmesiska nationsligan 33' Hantharwady United [4] Hantharwady United 0-1 Ayeyawady Utd [3] Ayeyawady Utd
Soccer Tyskland - Bundesliga - U19 33' Fortuna Dusseldorf U19 Fortuna Dusseldorf U19 0-1 Wuppertaler U19 Wuppertaler U19
Soccer Myanmar - Burmesiska nationsligan 33' Shan Utd [2] Shan Utd 0-0 Magwe FC [8] Magwe FC
Soccer Thailand - Division 4 34' Nong Bua Pitchaya Reserves 1-0 Sakon Nakhon FC
Soccer Laos - Division 1 34' Quest United FC 2-1 Vientiane FT
Soccer Thailand - Division 4 34' Mahasarakham FC 0-0 Buriram United reserver
Soccer Thailand - Division 4 34' Chainat FC reserver 0-0 Look Isan FC
Soccer Vietnam - V-League 2 34' Tay Ninh [8] Tay Ninh 1-0 Pho Hien [2] Pho Hien
Soccer Thailand - Division 4 34' Phan Thong FC 0-1 Bankhai United
Soccer Europa - Vänskapsmatcher 35' DAV Santa Ana DAV Santa Ana 1-1 Azuqueca Azuqueca
Soccer Serbien - Srpska Liga 35' FK SFS Borac 0-1 FK Vlasina
Soccer Thailand - Division 4 35' Chainat United Chainat United 1-1 Ratchaburi FC reserver
Soccer Slovakien - 3. Liga 45' Tj Jednota Banova Tj Jednota Banova 2-0 FK Cadca FK Cadca
Soccer Tjeckien - 3. Liga 45' FK Teplice B 0-0 Slovan Velvary Slovan Velvary
Soccer Kina Regional League 45' Wuhan Huachuang FC Wuhan Huachuang FC 0-0 Hubei Athletics Zaiming Hubei Athletics Zaiming
Soccer Österrike - 2. Landesliga 45' ASK Klagenfurt 0-0 ASKO Wolfnitz
Soccer Tyskland - Oberliga Hamburg 45' Uhlenhorster SC Paloma [18] Uhlenhorster SC Paloma 1-4 Wandsbeker TSV Concordia [9] Wandsbeker TSV Concordia
Soccer Tjeckien - 3. Liga 45' Mlada Boleslav II 3-0 FK Chlumec nad Cidlinou
Soccer Malaysia - Liga M3 45' Armed Forces FC Armed Forces FC 0-1 Puchong Fuerza
Soccer Indonesien - Liga 3 45' Tornado FC Tornado FC 0-0 PS Siak
Soccer Indonesien - Liga 3 45' Serang Jaya 0-0 Persikota Tangerang
Soccer Kambodja - Premier League 45' Boeung Ket FC Boeung Ket FC 1-1 Visakha FC
Soccer Slovakien - 3. Liga 45' Raca Bratislava Raca Bratislava 0-2 Inter Bratislava Inter Bratislava
Soccer Kina Regional League 45' Shanghai Jiading Shanghai Jiading 0-0 Nanjing 1Fusion Nanjing 1Fusion
Soccer Österrike - 2. Landesliga 46' SV Seeboden 1-0 FC Hermagor
Soccer Slovakien - 2. Liga 46' FC Petrzalka [4] FC Petrzalka 0-2 MFK Ruzomberok B [9]
Soccer Kambodja - Premier League 46' Police Commissary FC 1-1 Phnom Penh Crown Phnom Penh Crown
Soccer Österrike - 2. Liga 46' Austria Lustenau [2] Austria Lustenau 0-1 Grazer AK [12] Grazer AK
Soccer Österrike - Regionalliga Tyrolen 47' SVG Reichenau [4] SVG Reichenau 1-0 SV Hall [7] SV Hall
Soccer Tjeckien - 3. Liga 47' Viktoria Plzen B [3] Viktoria Plzen B 0-0 FK Pribram B [10]
Soccer Vietnam - V-League 2 47' Dong Thap [9] Dong Thap 1-1 Binh Phuoc [3] Binh Phuoc
Soccer Serbien - U19-liga 50' FK Spartak Zdrepceva Krv U19 FK Spartak Zdrepceva Krv U19 0-0 TSC Backa Topola U19
Soccer Tjeckien - 3. Liga 55' Sparta Prag B 2-0 Kraluv Dvur Kraluv Dvur
Soccer Tjeckien - 3. Liga 56' FK Blansko [9] FK Blansko 1-0 FC Fastav Zlín II [15] FC Fastav Zlín II
Soccer Tjeckien - 4. Liga 59' FC Brno II 0-1 TJ Sokol Lanzhot TJ Sokol Lanzhot
Soccer Tjeckien - 3. Liga 61' Bohemians 1905 B 1-1 Hradec Kralove B
Soccer Tjeckien - 3. Liga 61' SK Unicov [6] SK Unicov 1-1 Velke Mezirici [7] Velke Mezirici
Soccer Tjeckien - 4. Liga 62' MFK Karvina B 3-1 Polanka
Soccer Tjeckien - 3. Liga 62' Dukla Praha B 2-1 Pardubice B
Soccer Tjeckien - 3. Liga 62' [2] Slavia Prague B 4-0 FK Loko Vltavin [8] FK Loko Vltavin
Soccer Tjeckien - 3. Liga 62' Slovacko B [12] Slovacko B 3-1 Slovan Rosice [14] Slovan Rosice
Soccer Australien - Queensland Premier League - Damer 70' Souths United NPL damer 0-0 Logan Lightning damer
Soccer Serbien - U19-liga 72' FK Vozdovac U19 0-0 FK Graficar U19
Soccer Serbien - U19-liga 73' FK Trajal Krusevac U19 0-2 FK Napredak U19
Soccer Europa - Vänskapsmatcher 73' Atletico Madrid B Atletico Madrid B 3-1 Leganes B
Soccer Taiwan - Premier League 74' Ming Chuan Universitet 1-1 Tainan City
Soccer Kina Regional League 76' Lingshui Dingli FC 0-2 Shenzhen Bogang FC
Soccer Kina - Super League - Damer 77' [8] Dalian Quanjian damer 0-4 Henan Huishang damer [6]
Soccer Thailand - U19-ligan 77' Assumption United U19 0-2 Nakhon Ratchasima U19
Soccer Australien - Brisbane Capital League - Damer 81' Toowong damer 4-1 Park Ridge damer
Basketball 3x3 EXE Premier 0 - 05:03 Shoot It Dragon 3x3 14-4 Devil Ant 3x3
Basketball 3x3 EXE Premier 0 - 01:25 Osaka Dime 3x3 15-18 Hanshin Epic 3x3
Basketball Thailand - TBL 4 - 01:05 [7] Chaophraya 77-97 Dunkin Raptors [4]
Volleyball Filippinerna - PVL - Damer 18/08 22-25,18-25 Bali Pure damer 11-19 Petro Gaz damer
Volleyball Asiatiska mästerskapet - Damer 18/08 20-25,25-13,25-22 Thailand damer Thailand damer 23-20 Taiwan damer Taiwan damer
Baseball Nippon Professional Baseball 08/18 09:00 Chunichi Dragons [7] Chunichi Dragons 0-0 Yakult Swallows [11] Yakult Swallows
Baseball Nippon Professional Baseball 08/18 09:00 Hiroshima Carp [12] Hiroshima Carp 0-0 Yokohama Bay Stars [4] Yokohama Bay Stars
Baseball Korea - KBO 08/18 08:00 Hanwha Eagles [9] Hanwha Eagles 4-2 Kiwoom Heroes [2] Kiwoom Heroes
Baseball Korea - KBO 08/18 08:00 Lotte Giants [10] Lotte Giants 1-5 Doosan Bears [3] Doosan Bears
Baseball Korea - KBO 08/18 08:00 KT Wiz [6] KT Wiz 2-1 Kia Tigers [7] Kia Tigers
Baseball Korea - KBO 08/18 08:00 LG Twins [4] LG Twins 4-0 Samsung Lions [8] Samsung Lions
Baseball Korea - KBO 08/18 08:00 SK Wyverns [1] SK Wyverns 2-1 NC Dinos [5] NC Dinos
Ice Hockey Vänskapsmatcher (endast ordinarie tid) 2 - 00:00 Pirati Chomutov U20 1-0 Adler Mannheim U20
Ice Hockey Vänskapsmatcher (endast ordinarie tid) 2 - 00:00 Buran Voronezh Buran Voronezh 2-0 HC Tambov HC Tambov
Ice Hockey Kazakstan - Cup 2 - 00:00 HK Aktobe 0-0 Kulager
Ice Hockey Vänskapsmatcher (endast ordinarie tid) 3 - 51:45 HC Chrudim U20 0-5 HC Havlickuv Brod U20
Ice Hockey Vänskapsmatcher (endast ordinarie tid) 3 - 07:35 CSK VVS CSK VVS 1-3 Bars Bars
Handball Matcher - 2x25min - Damer 00:00 KPR Kobierzyce damer KPR Kobierzyce damer 0-0 Iuventa Michalovce damer Iuventa Michalovce damer
Handball Vänskapsmatcher - Damer 00:29 Bekescsab U19 damer 0-0 Vaci NKSE U19 Women
Handball Vänskapsmatcher - Klubblag 30:00 Dynamo Astrakhan Dynamo Astrakhan 13-13 Kaustik Volgograd Kaustik Volgograd
Handball Vänskapsmatcher - Klubblag 19:45 HC Bruck HC Bruck 6-9 Remus Barnbach-Koflach
Handball Vänskapsmatcher - Klubblag 28:49 Zaglebie Lubin Zaglebie Lubin 16-9 MMTS Kwidzyn
Handball Vänskapsmatcher - Damer 28:47 GT Söder damer 9-15 Bjerringbro FH damer Bjerringbro FH damer
Handball U19-VM 42:39 [3] Island U19 14-20 Spanien U19 [3]
Handball Matcher - 2x25min - Damer 48:17 Fredrikstad damer Fredrikstad damer 23-23 Kina damer Kina damer
Handball Matcher - 2x25min - Damer 50:00 Volda damer Volda damer 18-20 Follo HK damer Follo HK damer
Handball Vänskapsmatcher - Damer 60:00 Stjørdal HK damer 31-26 Kolstad damer
Tennis ITF M15 - Vigo 0-0 Rigele Te 0-0 Oscar Jose Gutierrez
Tennis ITF M25 - Bydgoszcz 0-15 Daniel Michalski 1-3 Nicolas Alvarez
Tennis ITF M15 - Baja 15-15 Juan Manuel Cerundolo 4-4 Mate Valkusz
Tennis ITF M15 - Tabarka Lorenzo Bocchi 1-6,2-1 Daniele Capecchi
Tennis ITF M15 - Santa Cristina 1-2 Facundo D Acosta 6-6 Wilson Leite
Tennis ITF W15 - Tabarka 0-0 Sandra Samir 4-5 Andreea Prisacariu
Tennis ITF M15 - Moskva 0-0 Alexey Zakharov 0-0 Alen Avidzba
Tennis ITF W15 - Moskva 0-0 [425] Vlada Koval 0-0 Amina Anshba [424]
Tennis ITF M15 - Novi Sad 40-A Yshai Oliel 6-2,1-5 Marko Miladinovic
Cricket Cricket 08/18 09:30 Mysuru Warriors ,0/0 Shivamogga Lions
Snooker China Championship - Kval 2019 08/18 09:00 Daniel Wells 1-0 Chang Bingyu
Snooker China Championship - Kval 2019 08/18 09:00 Anthony McGill 1-0 Chen Zifan
Snooker China Championship - Kval 2019 08/18 09:00 Marco Fu 0-1 James Cahill
Snooker China Championship - Kval 2019 08/18 09:00 Mark Joyce 0-0 Elliot Slessor
Snooker China Championship - Kval 2019 08/18 09:00 Gary Wilson 0-1 Jak Jones
Futsal Kambodja - National Cup 18/08 08:10 UYFC Komchaymear 8-6 Home Sport FC
Table Tennis Moskva - Liga Pro Eduard Kabanov 6-7 Aleksei Innazarov
Table Tennis Bulgaria Open - Damer 6-11 Xingtong Chen 4-2 Mima Ito
Beach Volleyball Smart Beach Tour Kühlungsborn Dollinger/Kulzer 0-0 Glücklederer/Kuhlborn
Beach Volleyball FIVB Knokke-Heist damer 14-21,21-18 Catry/Vandesteene 1-1 Olsen/Bisgaard
E-Sports LOL - LPL Summer 08/18 09:00 LNG Esports 0-0 Suning Suning
E-Sports LOL - LCK Summer 08/18 08:00 DAMWON Gaming 1-0 Gen.G